Program

The final program of the workshop is listed below. Please note that the program may be subject to changes. The talks will be held in bulding D, room D 239 (second floor). The tutorials will be held in building B, room B 016/B 017.

= Invited Talks

Monday, December 1, 2014

TimeSlot
08:30 Registration
09:45 Welcome to OGRW
10:15 Keynote Mo
  • Image Algebras
    Gerhard Ritter
11:00 Coffee Break
11:30 Session Mo.1
Session Chair: Heinrich Niemann
  • Filters Based on Aggregation Operators
    V. Labunets, E. Osthaimer
  • Method of Weak Classifiers Fuzzy Boosting
    Andrey V. Samorodov
12:30 Lunch
13:30 Session Mo.2
Session Chair: Igor Gurevich
  • Information Technologies in the Processes of Group Point Objects’ Recognition
    Yakov Furman, Konstantin Ivanov, Dmitriy Batuhtin
  • Conjugacy Indicator for Hyperspectral Image Thematic Classification
    Vladimir Fursov, Sergey Bibikov, Oksana Bajda
  • Searching for Rotational Symmetries Based on the Gestalt Algebra Operation ∏
    Eckart Michaelsen
  • Hierarchical Ensemble Clustering Algorithm for Multispectral Image Segmentation
    Igor Pestunov, Sergei Rylov, Vladimir Berikov
15:20 Coffee Break
15:50 Session Mo.3
Session Chair: Eckart Michaelsen
  • On the False Rejection Ratio of Face Recognition Based on Automatic Detected Feature Points
    Kazuo Ohzeki, Masahiro Takatsuka, Masaaki Kajihara, Yutaka Hirakawa, Kiyotsugu Sato
  • Two Approaches to the Decomposition of the Feature Space for Non-Linear Dimensionality Reduction
    Evgeny Myasnikov
  • Using Bit Representation for Generalized Precedents
    Alexander Vinogradov, Yuriy Laptin
17:05 Break
17:30 Welcome Reception

Tuesday, December 2, 2014

TimeSlot
09:15 Session Tu.1
Session Chair: Yury Obukhov
  • Combinatorial Optimization Problems Related to Machine Learning Techniques
    Michael Khachay
  • A new Method for Learning Similarity Functions in High Dimensional Problems
    Yury Maximov, Galina Iofina
  • Solving Problems of Clustering and Classification of Cancer Diseases Based on DNA Methylation Data
    Alexey Polovinkin, Ilya Krylov, Pavel Druzhkov, Mikhail Ivanchenko, Iosif Meyerov, Alexey Zaikin, Nikolai Zolotykh
10:40 Coffee Break
11:05 Session Tu.2
Session Chair: Michael Khachay
  • A new Approach for Time-Frequency Features Extraction of Electrical Brain Activity: Aplication to Quantitative Diagnostics of Early Stage Parrkinson's Desease
    Yury Obukhov, Ivan Kershner, Michael Korolev, Konstantin Obukhov, Olga Sushkova, Alexandra Gabova, Razina Nigmatullina, Galina Kuznetsova, Michael Ugrumov
  • Optimization of Mutual Information-Based Stochastic Gradient Ascend Algorithm for Image Registration
    Sergey Voronov, Alexander Tashlinskii, Iliya Voronov
  • Latent-Space Gaussian Process Gaze-Tracking
    Nicolai Wojke, Jens Hedrich, Detlev Droege
12:30 Lunch
13:30 Keynote Tu
  • Problems of an Image Reducing to a Recognizable Representation
    Igor Gurevich, Vera Yashina
14:15 Session Tu.3
Session Chair: Renato da Veiga Guadagnin
  • On Discrete Variational Problems and Inference in Image Analysis
    Christoph Schnörr
  • Stereo EKF Pose-Based SLAM for AUVs
    Markus Solbach, Francisco Bonin Font, Antoni Burguera, Gabriel Oliver, Dietrich Paulus
15:25 Coffee Break
15:55 Session Tu.4, Tutorials
  • The Algebraic Approaches and Techniques in Image Analysis
    Igor Gurevich, Vera Yashina
  • Deep Learning for Computer Vision
    Michal Hradiš
17:55 Poster Session Tu & Dinner
  • Application of Mixed Models to Solve the Problems of Restoration and Estimation of Image Parameters
    K. K. Vasiliev, V. E. Dementiev, N. A Andriyanov
  • Development of the Logic Programming Approach to the Intelligent Monitoring of Anomalous Human Behaviour
    Alexei A. Morozov, Alexander F. Polupanov
  • Facial Expression Recognition via ASM-Based Face Alignment
    Dong-Ju Kim, Myoung-Kyu Sohn, Hyunduk Kim, Nuri Ryu
  • Analysis of Near-Field Diffraction Patterns of Gaussian Beams for Surface Defects Detection
    Dmitry Savelyev, Svetlana Khonina
  • Estimation of Geomagnetic Field Storminess Using the Wavelet Transform
    O. V. Mandrikova, I. S. Solovjev, S. Yu. Homutov, D. G. Baishev, V. V. Geppener, D. M. Klionskiy
  • A Survey of Deep Learning Methods and Software for Image Classification and Object Detection
    Valentina Kustikova, Pavel Druzhkov
  • Optimal Facial Areas for Webcam-Based Photoplethysmography
    Mikhail Kopeliovich, Mikhail Petrushan
  • On Coordination of Contour Descriptions for the Equivalence Class With a Group of Affine Transformations
    Leonid Lebedev, Yuri Vasin
  • Semi-Automatic Liver Segmentation Using TV-L1 Denoising and Region Growing With Constraints
    Artem Nikonorov, Pavel Yakimov, Sergey Chaplygin, Alexander Ivaschenko, Yuriy Yuzifovich
  • Traffic Sign Detection and Recognition Using Modified Generalised Hough Transform
    Pavel Yakimov
  • Compression Algorithm for Indexed Images With the use of Context-Based Modeling
    Alexandr Borusyak, Yuri Vasin
  • Automatic Image Analysis Algorithm for Quantitative Assessment of Breast Cancer Estrogen Receptor Status in Immunocytochemistry
    Daria A. Dobrolyubova, Tatiana A. Kravtsova, Olga A. Artyukhova, Andrey V. Samorodov
  • Deconvolution and Correction Based Approach to Restore Images Captured Using Simple Diffractive Lenses
    Artem Nikonorov, Sergey Bibikov, Maksim Petrov
  • An Automatic Initialization of Interactive Segmentation Methods Using Shortest Path Basins
    Tomáš Ryba, Milos Zelezny
  • Efficient Multi-Temporal Hyperspectral Signatures Classification Using a Gaussian-Bernoulli RBM Based Approach
    Selim Hemissi, Imed Riadh Farah
  • Experiments With Automatic Segmentation of Liver Parenchym Using Texture Description
    Miroslav Jiřík, Petr Neduchal
  • A Technique for Comparing Images of Paintings for Attribution
    Dmitry Murashov
  • Application of Optical/Digital Correlator Based on Spatial Light Modulator for Identification and Incoming Inspection of Security Elements
    V Abaskin, E. Achimova, I. Slepnev

Wednesday, December 3, 2014, Industry Day

TimeSlot
09:15 Session We.1
Session Chair: Markus Ulrich
  • Formation and Recognition of Metabolic Profile of Cancer on the Basis of Chromatography-Mass Spectrogram of Urine Volatile Metabolite Image Analysis
    A. A. Rozhentsov, N. N. Mitrakova, K. A. Lychagin, R. R. Furina, V. L Ryzhkov
  • Real-Time Texture Error Detection on Textured Surfaces With Compressed Sensing
    Tobias Böttger, Markus Ulrich
  • Blood Pressure Rhythm Estimation Based on Shape Patterns for Analytic Spectra
    V. Е. Antsiperov, K. G. Mansurov, V. V. Bonch-Bruevich
10:30 Coffee Break
10:55 Session We.2
Session Chair: Dietrich Paulus
  • Parallel Implementation of Roadmap Construction for Mobile Robots Using RGB-D Cameras
    Marco Negrete, Jesús Savage, Jesús Cruz, Jaime Márquez
  • PRIAR (Pattern Recognition Image Augmented Resolution) - a Tool to Combine Pattern-Recognition With Super-Resolution
    Marco Righi, Mario D'Acunto, Ovidio Salvetti
  • Hand-Eye Calibration of SCARA Robots
    Markus Ulrich, Andreas Heider, Carsten Steger
12:20 Lunch & Coffee, Business Lunch IAPR
13:35 Session We.3
Session Chair: Jesús Savage
  • Design and Implementation of the Alida Framework to Ease the Development of Image Analysis Algorithms
    Stefan Posch, Birgit Möller
  • Fast Model Based Object Recognition and Pose Estimation Using Local Deviation Grids
    Benjamin Hohnhäuser, Stephan Brodkorb, André Moltmann, Frank Püschel
  • Advanced 3-D Pose Estimation for Articulated Vehicles
    Christian Fuchs, Frank Neuhaus, Dietrich Paulus
14:50 Bus Transfer
15:15 Company Visit (TOMRA)
17:00 Bus Transfer
17:30 Social Dinner

Thursday, December 4, 2014

TimeSlot
09:15 Session Th.1
Session Chair: Stefan Posch
  • Image Warping as an Image Enhancement Post-Processing Tool
    Andrey S. Krylov, Alexandra A. Nasonova, Andrey V. Nasonov
  • Semantic Volume Segmentation With Iterative Context Integration
    Sven Sickert, Erik Rodner, Joachim Denzler
  • Image-Based Characterization of the Pulp Flows
    Mikhail Sorokin, Nataliya Strokina, Tuomas Eerola, Lasse Lensu, Heikki Kälviäinen
10:40 Coffee Break
11:20 Session Th.2
Session Chair: Bernd Radig
  • Semantic guided object detection in images or point clouds
    Frank Boochs
  • Analysis of Efficient Linear Local Features of Digital Signals and Images
    Vladislav Myasnikov
12:20 Poster Session Th & Lunch
  • New Algorithms for Verification of Space Images by Shooting Options
    Andrey Kuznetsov, Vladislav Myasnikov
  • Robust Dynamic Facial Expressions Recognition Using LBP-TOP Descriptors and Bag-Of-Words Classification Model
    Alexey Spizhevoy
  • The Method for Effective Clustering the Dendrite Crystallogram Images
    Rustam Paringer, Alexander Kupriyanov
  • The Study of Features of Expert Signature for Left Ventricle on Ultrasound Images
    Vasiliy Zyuzin, Sergey Porshnev, Anastasia Bobkova, Vladimir Bobkov
  • The Development and Research the Digital Image Processing Algorithm on Television Picture for Indoor Positioning
    Alexander Tyukin, Ilya Lebedev
  • New Approach to the Geoacoustic Emission Signals Analysis.
    Alexander B. Tristanov, Yuriy V. Marapulets, Olga O. Lukovenkova, Alina A. Kim
  • Synthesis of Quasi-Invariant Regulator for Vibration Damping Multi-Storey Buildings Using Methods of Pattern Recognition
    Dmitry Balandin, Igor Kotelnikov, Larisa Teklina
  • Joint Analysis of Electroencephalogram, Electromyogram, and Tremor in the Early Stage of Parkinson’s Disease
    Olga Sushkova, Alexandra Gabova, Alexey Karabanov, Ivan Kershner, Konstantin Obukhov, Yury Obukhov
  • Vehicle Video Detection and Tracking Quality Analysis
    Valentina Kustikova
  • Optical Signal Processing to Analyze Fluid Absorption Inside the Skin Using Point by Point Photon Counting
    Bushra Jalil, Ovidio Salvetti, Marco Righi, Luca Poti, Antonio L'Abbate
  • Handwritten Document Image Segmentation Into Blocks
    Ekaterina Malysheva, Leonid Mestetskiy
  • Modeling Interactions of Objects in Video Sequences
    Ali Al-Raziqi, Mahesh Venkata Krishna, Joachim Denzler
  • Real-Time Hand Detection Using Continuous Skeletons
    Victor Chernyshov, Leonid Mestetskiy
  • Semiautomatic Quantitative Evaluation of Micro-CT Data
    Miroslav Jiřík, Jiri Kunes, Milos Zelezny
  • Fast Implementation of the Niblack Binarization Algorithm for Microscope Image Segmentation of Cell Cultures Infected With Chlamydia
    Olga A. Artyukhova, Andrey V. Samorodov
14:00 Keynote Th
  • Knowledge based image analysis
    Bernd Radig
15:00 Session Th.3
Session Chair: Andrey S. Krylov
  • Fuzzy Clustering of the Earth Remote Sensing Data
    A. A. Buchnev, V. P. Pyatkin
  • Analysis of Ionospheric Parameters and Geomagnetic Field Variations by the Wavelet-Transform and Multicomponent Models
    O. V. Mandrikova, Yu. A. Polozov, I. S. Solovjev, N. V. Fetisova, M. S. Kupriyanov, A Dmitriev
16:00 Coffee Break
16:30 Session Th.4
Session Chair: Alexander Kupriyanov
  • Centroid-Based Ensemble Clustering: Algorithms for Hyperspectral Images Segmentation
    Vladimir Berikov, Igor Pestunov, Gillaume Gonzalez, Pavel Melnikov
  • Optimisation of Multiclass Supervised Classification Based on Using Output Codes With Error-Correcting
    Vasily Ryazanov
17:20 Dinner
17:50 City Trip & Christmas Market

Friday, December 5, 2014

TimeSlot
09:15 Session Fr.1
Session Chair: Joachim Denzler
  • Preliminary Results From an Image Mining Approach to Support Pressure Ulcers Analysis
    Renato da Veiga Guadagnin, Rinaldo de Souza Neves, Levy Aniceto Santana
  • Construction of the Hybrid Intelligent System of Express-Diagnostics of Information Security Attackers Based on Synergy of Several Sciences and Scientific Directions
    A. Yankovskaya, A. Shelupanov, V. Mironova
  • Adaptivity of Conditional Random Field Based Outdoor Point Cloud Classification
    Dagmar Lang, Susanne Friedmann, Dietrich Paulus
10:40 Coffee Break
11:05 Session Fr.2
Session Chair: Sven Lončarić
  • Analysis and Understanding of Nanoscale Images
    Viktor Soifer, Alexander Kupriyanov
  • Digital Filter Bank Implementation and Signal Classification in Radio Monitoring Tasks
    D. M. Klionskiy, D. I. Kaplun, M. S. Kupriyanov, A. S. Voznesenskiy, V. V. Gulvanskiy, N. I. Oreshko
  • Genetic Algorithm Application in Image Segmentation
    Pavel Jedlička, Tomáš Ryba
12:30 Lunch
13:30 Keynote Fr
  • Vista Project
    Sven Lončarić
14:15 Session Fr.3
Session Chair: Dietrich Paulus
  • Evaluation of Established Line Segment Distance Functions
    Stefan Wirtz, Dietrich Paulus
  • Segmentation Transferred From Ground Truth Database
    Aseem Vyas, Won-Sook Lee
  • Quantitative Assessment of the Benefits of Pronunciation Variation Models Applied to Automatic Speech Recognition
    Vladimir Chuchupal, Vladimir Kouznetsov
15:30 Farewell