munich-small-text

Technical Program

Program at a glance

Monday, October 5Tuesday, October 6Wednesday, October 7
8:00 - 9:00 Registration
9:00 - 9:30 Opening Registration Registration
9:30 - 10:30 Keynote 1 Keynote 2 Short paper session
10:30 - 11:00 Coffee break
11:00 - 13:00 Session 1 Session 4 Session 7
13:00 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:00 Session 2 Session 5 Session 8 (14:15 - 15:15)
Closing (15:15 - 15:30)
16:00 - 16:30 Coffee break
16:30 - 18:30 Session 3 Session 6
19:30 - 22:30 Welcome reception Banquet

Technical Program

Monday, October 5
8:00 - 9:00 Registration
9:00 - 9:30 Opening
9:30 - 10:30

Keynote 1: Kay Römer (TU Graz, Austria)
Hot Things: Dependable Internet of Things in Adverse Environments
Session Chair: Josef Wozniak 

10:30 - 11:00 Coffee break
11:00 - 13:00

Session 1: Wireless Sensor Networks and Internet of Things
Session Chair: Hannes Frey 

  1. Israel Leyva-Mayorga; Vicent Pla; Mario E. Rivero-Angeles
    A Hybrid Method for Obtaining the Distribution of Report Latency in Wireless Sensor Networks 

  2. Matthias Thoma; Triantafyllos Afouras; Torsten Ingo Braun
    An Application-Layer RESTful Sleepy Node Implementation For Internet of Things Systems 

  3. Antonio Oliveira Gonga; Themistoklis Charalambous; Mikael Johansson
    Fast information exchange in proximity-based multichannel wireless networks

  4. Charalampos Konstantopoulos; Nikolaos Vathis; Grammati Pantziou; Damianos Gavalas
    Efficient Delay-constrained Data Collection in Wireless Sensor Networks using Mobile Sinks

     

13:00 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:00

Session 2: Multihop Communication and Networking
Session Chair: Grammati Pantziou

  1. Tuan Le; Haik Kalantarian; Mario Gerla
    A DTN Routing and Buffer Management Strategy for Message Delivery Delay Optimization

  2. Carlos Anastasiades; Lukas von Rotz; Torsten Ingo Braun
    Adaptive Interest Lifetimes for Information-Centric Wireless Multi-hop Communication

  3. Jorge Baranda; José Núñez-Martínez; Josep Mangues-Bafalluy
    BP-MR: Backpressure Routing for the Heterogeneous Multi-Radio Backhaul of Small Cells

  4. Jerzy Konorski; Karol Rydzewski
    A Centralized Reputation System for MANETs Based on Observed Path Performance

  5. Thomas Kunz; Jean-Daniel Medjo Me Biomo; Marc St-Hilaire
    NetAnalyzer: Analyzing Dynamic Network Topologies

16:00 - 16:30 Coffee break
16:30 - 18:30

Session 3: Mobile Internetworking and Cellular Networks
Session Chair: Attahiru Alfa

  1. Michal Hoeft; Pawel Kaminski; Jozef Wozniak
    Logical Interface for Soft Handover – an effective scheme of handovers in Proxy Mobile IPv6

  2. Musab Muhammad Isah; Christopher Edwards
    Inter-Domain Mobility with LISP-MN - A Performance Comparison with MIPv6

  3. Tamer Darweesh; Khaled Elsayed
    LTE Uplink Interference-Aware Scheduling using High Interference and Overload Indicators

  4. Foivos Michelinakis; Gunnar Kreitz; Riccardo Petrocco; Boxun Zhang; Joerg Widmer
    Passive Mobile Bandwidth Classification Using Short Lived TCP Connections

19:30 - 22:30 Welcome reception

 

Tuesday, October 6
9:00 - 9:30 Registration
9:30 - 10:30

Keynote 2: Tommaso Melodia (Northeastern University, Boston, USA)
Toward Ultrasonic Networks of Miniaturized Medical Implants
Session Chair: Mario Gerla 

10:30 - 11:00 Coffee break
11:00 - 13:00

Session 4: Cloud, Social and Multimedia Applications over Mobile Networks
Session Chair: Helge Janicke

  1. Gabriel Orsini; Dirk Bade; Winfried H. Lamersdorf
    Computing at the Mobile Edge: Designing Elastic Android Applications for Computation Offloading

  2. Matteo Mordacchini; Andrea Passarella; Marco Conti
    A cognitive-based ego network detection system for mobile social networking

  3. Ibrahim S. Alsukayti; Christopher Edwards
    Efficient Mobility and Multihoming Support for Mountain Rescue

  4. Martin Dräxler; Johannes Blobel; Holger Karl
    Anticipatory Download Scheduling in Wireless Video Streaming with Uncertain Data Rate Prediction

  5. Alexandru Aloman; Alexandru Iosif Ispas; Petrica Ciotirnae; Ramon Sanchez-Iborra; Maria-Dolores Cano
    Performance evaluation of video streaming using MPEG DASH, RTSP, and RTMP in mobile networks

13:00 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:00

Session 5: Localization, Tracking and Location Service
Session Chair: Marcia Pasin

  1. Ramil Agliamzanov; Assia Belbachir; Kasım Sinan Yıldırım
    Robust and Efficient Self-Adaptive Position Tracking in Wireless Embedded Systems

  2. Mihai Bace; Yvonne-Anne Pignolet
    Lightweight Indoor Localization System

  3. Yuanye Zhou; Venkat Narasimhan; Milos Stojmenovic; Amiya Nayak
    Dynamic Mesh-based Location Service in WSANs by a Team of Robots

  4. Gloria Ciavarrini; Francesco Disperati; Luciano Lenzini; Valerio Luconi; Alessio Vecchio
    Geolocation of Internet hosts using smartphones and crowdsourcing

16:00 - 16:30 Coffee break
16:30 - 18:30

Session 6: Vehicular Networking
Session Chair: Amiya Najak

  1. Pavlos Basaras; Leandros A. Maglaras; Dimitrios Katsaros; Helge Janicke
    A Robust Eco-Routing Protocol Against Malicious Data in Vehicular Networks

  2. Sebastian Bittl; Karsten Roscher; Arturo A. Gonzalez
    Security Overhead and its Impact in VANETs

  3. Thomas Paulin; Stefan Ruehrup; Paul Fuxjaeger; Alexander Paier
    Improving V2I Edge Communication by Performance Maps

  4. Marcia Pasin; Björn Scheuermann; Rafael Fao de Moura
    VANET-based Intersection Control with a Throughput/Fairness Tradeoff

  5. Paul Fuxjaeger; Stefan Ruehrup
    Validation of the NS-3 Interference Model for IEEE802.11 Networks

19:30 - 22:30 Gala Dinner

 

Wednesday, October 7
9:00 - 9:30 Registration
9:30 - 10:30

Short paper session
Session Chair: Xavier Lagrange

  1. Shugo Kajita; Hirozumi Yamaguchi; Teruo Higashino; Hirofumi Urayama; Masaya Yamada; Mineo Takai
    Throughput and Delay Estimator for 2.4GHz WiFi APs: A Machine Learning-based Approach

  2. Sebastian Bittl; Berke Aydinli; Karsten Roscher
    Distribution of Pseudonym Certificates via Bursts for VANETs with Low and Medium Mobility

  3. Vladimir Marbukh; Kamran Sayrafian; Martina Barbi; Mehdi Alasti
    A Regret Matching Strategy Framework for Inter-BAN Interference Mitigation

  4. Yao Lu; Ioan-Sorin Comşa; Pierre Kuonen; Béat Hirsbrunner
    Probabilistic Data Aggregation Protocol Based on ACO-GA Hybrid Approach in Wireless Sensor Networks

10:30 - 11:00 Coffee break
11:00 - 13:00

Session 7: Advanced Link and Network Layer
Session Chair: Jovan Radak

  1. Namadev Bhuvanasundaram; Huan X Nguyen; Ramona Trestian; Quoc-Tuan Vien
    Sum-Rate Analysis of Cell Edge Users under Cooperative NOMA

  2. Chithra R; Robert Bestak
    Hungarian method based joint Transmission mode and Relay selection in Device-to-Device communication

  3. William Diego; Isabelle Hamchaoui; Xavier Lagrange
    Cross-layer Design and Performance Evaluation for IP-Centric QoS Model in LTE-EPC Networks

  4. Ehab Zakaria
    Integrated Security Framework for Access Control and Address Autoconfiguration in MANETs

13:00 - 14:00 Lunch
14:00 - 15:15

Session 8: Algorithmics and Theory
Session Chair: Florentin Neumann

  1. Haitham Abu-Ghazaleh; Attahiru Alfa
    Channel Assignments in Wireless Networks with Time-Varying Traffic Behaviors

  2. Louisa Harutyunyan
    1-Movable Dominating Set in Wireless Sensor Networks

  3. Flavio Assis
    Deterministic and Randomized Algorithms for Approximating Minimum Spanning Tree under SINR Model

15:15 - 15:30 Closing
16:00 - 16:30 (Coffee break)